درمان آلوپسی

الگوی طاسی مردانه چیست؟

الگوی طاسی مردانه ( androgenic alopecia ) که شایع ترین حالت ریزش مو  برای مردان است. الگوی طاسی با کم پشت شدن مو ها به شکل حروف M  وU  در قسمت بالای سر اتفاق می افتد. خانم ها نیز معمولا بعد از دوره یائسگی دچار کم پشتی مو در قسمت بالای سر می شوند.

دلیل اصلی ریزش مو مردان اساسا به ژنتیک برمیگردد.

تمامی موهای کنار نواحی که دچار ریزش شده اند نازک می شوند و رشد آهسته تری پیدا می کنند. در حالیکه درمان قطعی برای آن وجود ندارد اما می توان از سرعت پیشرفت آن کاسته شود.

 

علائم الگوی طاسی مردانه

به طور معمول الگو طاسی از خط رویش مو شروع می شود و به تدریج با ریزش و عقب نشینی موها ، فرم موها به شکل حرف M  می شود و موهای باقی مانده نازک و کوتاه تر می شوند. موهای قسمت فرق سر شروع به نازک شدن می کنند و در نهایت خط رویش موها به قسمت وسط سر می رسد و الگو طاسی بوجود می آید. موهای باقی مانده در کنار سر الگویی شبیه به نعل اسب ایجاد می کنند.

 

آلوپسی

طاسی منطقه ای ( آلوپسی ) عبارت است از ریزش ناگهانی موها در یک منطقه دایره ای برروی سر همراه با ریزش مو.  هیچ گونه شواهد قابل مشاهده ای از بیماری برروی پوست سر به چشم نمی خورد. البته این بیماری غیر از پوست سر ، می تواند ابروها ، مژه ها ، ناحیه تناسلی ، و زیر بغل وموهای کل دست وپا را نیز درگیر کند. این مناطق ممکن است یکی یا متعدد باشد و بصورت ریزش موی سکه ای نیز معروف است .

 

تشخیص ریزش مو ( آلوپسی )

انواع مختلفی از طاسی سر وجود دارد و برای بعضی از افراد ممکن است کاملا به صورت ناگهانی اتفاق بیافتد. همواره باید به ریزش موها که در حمام و یا در طول روز اتفاق می افتد توجه کنیم، ریزش بیش اندازه موها هنگام شانه کردن، ریزش موها بر روی لباس ها و یا تکه های طاسی که ایجاد می شوند از علائم ریزش مو( آلوپسی ) هستند. ریزش مو معمولا توسط فرم الگوی موهای روی سر تشخیص داده می شود. بعضی از ریزش های مو ممکن است از علائم یک اختلال جدی تر در بدن باشند که به همین دلیل است که توصیه می کنیم حتما با یک پزشک متخصص پوست و مو صحبت کنید.

 

انواع آلوپسی

آلوپسی نامی است که در پزشکی به ریزش مو در هر نقطه از بدن گفته می شود و تنها مربوط به یک نوع از ریزش مو نمی باشد و انواع مختلفی را شامل می شود . فاکتور های مختلفی باعث آلوپسی می شوند و هر کسی در هر سنی و با هر جنسیتی می تواند دچار آلوپسی شود.

 

 

آلوپسی منتشر ( Diffuse Alopecia )

این نوع از آلوپسی (ریزش مو) شامل نازک شدن و ریزش موها در قسمت فرق سر می باشد و بیش تر در افراد مسن و به خصوص خانم ها رایج است. این نوع آلوپسی ممکن است بدلیل وجود فاکتورهای زیادی اتفاق بیافتد. رژیم غذایی نامناسب و عدم دریافت مواد مغذی، تاثیرات هورمونی، داروها و مسائل روانی ممکن است باعث این نوع از آلوپسی شوند.

 

 

آلوپسی آراتا ( Alopecia Areata )

این نوع از آلوپسی (ریزش مو) به دلیل مسائل ژنتیکی اتفاق می افتد و بیشتر در کودکان و افرادی که سیستم ایمنی آنها دچار اشکال  شده است رایج می باشد که در نتیجه به صورت الگوهای موقت طاسی ظاهر می شود و زمانی اتفاق می افتد که فرد دچار بیماری خود ایمنی است. به این صورت که سیستم ایمنی بدن شروع به آسیب رساندن به بافت های بدن می کند.

 

 

 

آلوپسی کامل ( Alopecia Totalis )

همان طور که از نام آن مشخص است کسانی که دچار آلوپسی کامل باشند تمامی موهای خود را بدلیل ریزش مو از دست داده اند این مدل از آلوپسی تنها در سر اتفاق می افتد. و دلیل بوجود آمدن آن ناشناخته است اما به طور قطع عواملی از جمله استرس و اختلالات خود ایمنی می تواند باعث این نوع ریزش مو (  آلوپسی ) کامل بشود.

 

 

آلوپسی میوسنوسا ( Alopecia Mucinosa )

تعداد کمی از افراد این نوع خاص از آلوپسی (ریزش مو) را می شناسند. این نوع از آلوپسی بر روی سر (ناحیه اسکالپ) و صورت اتفاق می افتد. و به صورت تکه های کوچک طاسی ظاهر می شود. تکه های کوچک طاسی معمولا در نواحی که پوست تکه تکه و یا پوسته پوسته شده است پوشش داده می شوند. دلیل بوجود آمدن این نوع آلوپسی شناخته نشده است اما اختلالات خود ایمنی با این نوع آلوپسی همراه است. اگر این نوع از آلوپسی را تجربه کردید برای تشخیص آن باید با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

 

 

 

آلوپسی افلوویوم ( Alopecia Effluvium )

این نوع آلوپسی یک نوع ریزش مو موقتی است که در این آلوپسی استرس و یا عوامل روانی، باعث ریزش مو و نازک شدن موها می شود. در واقع استرس باعث می شود تا فولیکول های مو به فاز استراحت بروند و در نتیجه هیچ تلاشی برای رشد مجدد مو نکنند.

 

 

 

آلوپسی کششی ( Traction Alopecia )

این نوع از آلوپسی را می توان یک نوع ریزش مو منصفانه دانست به این خاطر که دلیل بوجود آمدن این نوع ریزش مو آسیب هایی است که خود فرد به موها می رساند از جمله، کشیدن موها، حالت دار کردن مو و یا داغ کردن بیش از اندازه موها با سشوار و یا اتو مو. در واقع کشیدن مو ها باعث می شود تا فولیکول های مو عمل گسترش سلول های مو جدید را متوقف کنند. برای رفع این نوع آلوپسی باید عادت هایی که برای مدل مو خود دارید را تغییر دهید و با استفاده از محصولات درمانی مناسب از این نوع آلوپسی جلوگیری کنید.

 

 

Alopecia Barbae

 

این نوع آلوپسی تنها در مردان دیده می شود و یکی از زیرشاخه های آلوپسی آراتا می باشد و موقتی است. در این نوع آلوپسی ریزش مو به صورت ناگهانی در یک منطقه به خصوص اتفاق می افتد. در واقع ریزش مو در ناحیه ریش مردان اتفاق می افتد. دلیل بوجود آمدن این نوع از آلوپسی مشخص نیست.

اما استرس و اختلالات نقص ایمنی می توانند در این آلوپسی موثر باشند. برای تشخیص قطعی این نوع آلوپسی نیز باید به پزشک مراجعه کنید.

 

آلوپسی آندروژنیک ( الگوی طاسی مردانه )

اگر سن شما در محدوده ۲۵ سال تا ۴۵ سال است و ریزش مو سر دارید این احتمال وجود دارد که دچار آلوپسی آندروژنیک شده اید که به عنوان الگو طاسی مردانه شناخته شده است. خانم ها نیز می توانند دچار این نوع طاسی شوند اما آلوپسی بیشتر در مردان شایع است. آلوپسی در خانم ها معمولا بعد از یائسگی اتفاق می افتد.

آلوپسی آندروژنیک و یا الگوی طاسی مردانه بر اثر تغیرات هورمونی اتفاق می افتد. در اکثر موارد ژنتیک نقش مهمی در آلوپسی دارد که از پدر و مادر به ارث می رسد. زن و مرد هرکدام به اندازه معینی دارای هورمون تستوسترون در بدن خود هستند. در مردان و زنانی که الگو طاسی دارند میزان تستوسترون آنها توسط آنزیم ۵-آلفا ردوکتاز به دی هیدرو تستوسترون (DHT)، تبدیل می شود. DHT فولیکول های مو را مینیاتوری (کوچک) می کند و مانع رویش مجدد مو می شود.

 

درمان آلوپسی

یکی از روش های درمان آلوپسی استفاده از خدمات میکروپیگمنتیشن است. درمان آلوپسی با میکروپیگمنتیشن باعث اصلاح نواحی که ریزش موها اتفاق افتاده است، می شود.

در این نوع درمان آلوپسی با میکروپیگمنتیشن از دستگاه میکرو استفاده میشود که بر خلاف دستگاه های تاتوی سنتی ، کاملا ایمن بوده. به این معنا که دارای کارتریج های یکبار مصرف میباشد و از لحاظ عمق و قدرت نیدل ( سوزن میکروپیگمنتیشن ) بطور دقیق و حساس قابل تنظیم است. همچنین متد انجام کار با تاتوی سنتی کاملا متفاوت است.

اسکالپ سر راه حلی مناسبی برای این موارد است. در این مورد با میکروپیگمنتیشن بسیار ظریف و دقیق در جهت رویش اصلی موهای سر ظاهر موها به حالت قبل ریزش برمیگردد. این روش درمانی دائمی جهت بازگرداندن ظاهر طبیعی موهای سر می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]